Endorsed Candidates 2020

Every election cycle, SEA endorses candidates that share our values and goals regarding NH workers and labor rights. We’ll be announcing endorsements regularly leading up to the 2020 primary and general elections. All endorsements are announced on our Facebook and Twitter pages. 

For more news from SEA/SEIU Local 1984, sign up for our bi-weekly newsletter here.


NH Executive Branch

NH County Offices

County Sheriff

Hillsborough County

Stafford County

County Attorney

Merrimack County

Robin Davis

County Commissioner

Belknap County

Peter Brunette, District 1


Merrimack County

Tara Reardon, District 1

Mario Ratzki, District 2

Rockingham County

Kevin St James, District 1

Brian Chirchiello, District 3


NH Legislature

NH House of Representatives

Belknap County

Robert Joseph, District 1
Charlie St. Clair, District 9

Carroll County

Tom Buco, District 2

Cheshire County

Richard Ames, District 9
Doug Ley, District 9

Coos County

Larry LaFlemme, District 3
Bill Hatch, District 6
Troy Merner, District 7

Grafton County

Dennis Ruprecht, District 3
Kevin Maes, District 6
Sallie Fellows, District 8
Suzanne Smith, District 8
Sharon Nordgren, District 12
Josh Adjutant, District 17

Hillsborough County

Marjorie Porter, District 1
Donna Mombourquette, District 5
Richard Bruno, District 6
Jim Craig, District 6
Judi Lanza, District 6
Robin McCune, District 6
Melanie Renfrew-Heber, District 6
Sue Mullen, District 7
Jeff Goley, District 8
Diane Langley, District 8
Patrick Long, District 10
Mary Heath, District 14
Heidi Hamer, District 17
Tim Smith, District 17
Willis Griffith, District 18
Nikki Fordey, District 20
MacKenzie Murphy, District 21
Nancy Murphy, District 21
Alex Lloyd, District 23
Maria Perez, District 23
Peter Petrigno, District 23
Peter Leishman, District 24
William Brody, District 28
Jan Schmidt, District 28
Mike McCarthy, District 29
David Cote, District 31
Manny Espitia, District 31
Dan Toomey, District 32
Mark King, District 33
Latha Mangipudi, District 35
Linda Harriott-Gaithright, District 36
Marty Jack, District 36
Alejandro Urrutia, District 37
Gary Evans, District 39
Ben Ming, District 40
Lisa Nash, District 41
Ben Barody, District 43
Connie Van Houten, District 45

Merrimack County

Ken Wells, District 1
Scott Burns, District 2
Terry Smith District 2
Sheena Duncan, District 3
Joyce Fulweiler, District 3
Karen Ebel, District 5
Karen Zurheide, District 5
Tony Caplan, District 6
Rod Pimental, District 6
Clyde Carson, District 7
Caroletta Alicia, District 8
Lois Friedrich, District 9
Leslie Bergevin, District 9
David Luneau, District 10
Mel Myler, District 10
Mary Jane Wallner, District 10
Steve Shurtleff, District 11
Jim Mackay, District 14
Eric Gallagher, District 15
Timothy Soucy, District 16
Safiya Wazir, District 17
Kris Schultz, District 18
Christy Bartlett, District 19
Dianne Schuett, District 20
David Doherty, District 20
Clint Hanson, District 20
James Allard, District 21
John Klose, District 21
Mary Beth Walz, District 23
Samantha Fox, District 23
Gary Woods, District 23
Kathleen Martins, District 24
Madalasa Gurung, District 24
Harry Kozlowski, District 24
Faith Minton, District 25
Lorrie Carey, District 26
Art Ellison, District 27
Rebecca McWilliams, District 27

Katherine Rogers, District 28

Miriam Cahill-Yeaton, District 29

Rockingham County

Richard Boisvert, District 2
Jocelyn Messier, District 2
Avis Rosenfield, District 2
Michael DiTommaso, District 3
Steve Pearson, District 6
Michelle Moge, District 6
Erin Spencer, District 6
Mary Till, District 6
Johnathan West, District 6
Camron Iannalfo, District 8
Bonnie Wright, District 8
Trisha Tidd, District 13
Laurie Warnock, District 13
David Welch, District 13
Ellen Read, District 17
Renny Cushing, District 21
Mike Edgar, District 21
Joan Hamblet, District 31
Harold Rafter, District 32
Mark Pearson, District 34

Sullivan County

Brian Sullivan, District 1
Claudia Istel, District 7
Linda Tanner, District 9
John Cloutier, District 10

Strafford County

Larry Brown, District 1
Manny Krasner, District 2
Tim Fontneau, District 7
Casey Conley, District 13
Ken Vincent, District 17

NH Senate

District 1

District 2

Bill Bolton


District 4

David Watters


District 5

Suzanne Prentiss


District 12

Melanie Levesque


District 15

Becky Whitley


District 17

Nancy Fraher


District 19

Joshua Bourdon


District 20

Lou D’Allesandro


District 21

Rebecca Perkins-Kwoka

District 24

Tom Sherman

U.S. Legislature

Subscribe to our Newsletter